F0603C0R75FWTR
Home > All Products > Circuit Protection > Fuses
F0603C0R75FWTR
F0603C0R75FWTR
Part Number
F0603C0R75FWTR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
FUSE BOARD MNT 750MA 32VDC 0603
Data sheet
F0603C0R75FWTR.pdf
Category
Fuses
Delivery Services
F0603C0R75FWTR
Comments
    F0603C0R75FWTR Specifications
    SeriesAccu-Guard® II
    RoHSRoHS
    Color-
    Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
    Part StatusActive
    Melting I²t0.004
    Mounting TypeSurface Mount
    Response TimeFast Blow
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Approval AgencycUL, UL
    Size / Dimension0.065" L x 0.031" W x 0.028" H (1.65mm x 0.80mm x 0.70mm)
    Voltage Rating - AC-
    Voltage Rating - DC32 V
    Current Rating (Amps)750 mA
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Breaking Capacity @ Rated Voltage50A