F0603C2R50FWTR
Home > All Products > Circuit Protection > Fuses
F0603C2R50FWTR
F0603C2R50FWTR
Part Number
F0603C2R50FWTR
Description
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 16VDC 0603
Data sheet
F0603C2R50FWTR.pdf
Delivery Services
F0603C2R50FWTR
Comments
    F0603C2R50FWTR Specifications
    Part StatusActive
    Melting I²t0.05
    Approval AgencycUL, UL
    Size / Dimension0.065" L x 0.031" W x 0.028" H (1.65mm x 0.80mm x 0.70mm)
    Voltage Rating - AC-
    Voltage Rating - DC16 V
    Current Rating (Amps)2.5 A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Breaking Capacity @ Rated Voltage50A