F0603E0R50FSTR.pdf
| Part Status | Active |
| Melting I²t | 0.0003 |
| Approval Agency | cUL, UL |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.032" W x 0.025" H (1.60mm x 0.81mm x 0.63mm) |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 32 V |
| Current Rating (Amps) | 500 mA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A |