F0603E1R25FSTR
Home > All Products > Circuit Protection > Fuses
F0603E1R25FSTR
F0603E1R25FSTR
Part Number
F0603E1R25FSTR
Description
FUSE BOARD MNT 1.25A 32VDC 0603
Data sheet
F0603E1R25FSTR.pdf
Delivery Services
F0603E1R25FSTR
Comments
    F0603E1R25FSTR Specifications
    SeriesAccu-Guard® II
    Part StatusActive
    Melting I²t0.01
    Approval AgencycUL, UL
    Size / Dimension0.063" L x 0.032" W x 0.025" H (1.60mm x 0.81mm x 0.63mm)
    Voltage Rating - AC-
    Voltage Rating - DC32 V
    Current Rating (Amps)1.25 A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Breaking Capacity @ Rated Voltage50A