F0603E1R50FSTR
Home > All Products > Circuit Protection > Fuses
F0603E1R50FSTR
F0603E1R50FSTR
Part Number
F0603E1R50FSTR
Description
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 32VDC 0603
Data sheet
F0603E1R50FSTR.pdf
Delivery Services
F0603E1R50FSTR
Comments
    F0603E1R50FSTR Specifications
    Part StatusActive
    Melting I²t0.03
    Approval AgencycUL, UL
    Size / Dimension0.063" L x 0.032" W x 0.025" H (1.60mm x 0.81mm x 0.63mm)
    Voltage Rating - AC-
    Voltage Rating - DC32 V
    Current Rating (Amps)1.5 A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Breaking Capacity @ Rated Voltage50A