F0603E1R75FSTR
Home > All Products > Circuit Protection > Fuses
F0603E1R75FSTR
F0603E1R75FSTR
Part Number
F0603E1R75FSTR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
FUSE BOARD MNT 1.75A 32VDC 0603
Data sheet
F0603E1R75FSTR.pdf
Category
Fuses
Delivery Services
F0603E1R75FSTR
Comments
    F0603E1R75FSTR Specifications
    SeriesAccu-Guard® II
    RoHSRoHS
    Color-
    Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
    Part StatusActive
    Melting I²t0.04
    Mounting TypeSurface Mount
    Response TimeFast Blow
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Approval AgencycUL, UL
    Size / Dimension0.063" L x 0.032" W x 0.025" H (1.60mm x 0.81mm x 0.63mm)
    Voltage Rating - AC-
    Voltage Rating - DC32 V
    Current Rating (Amps)1.75 A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Breaking Capacity @ Rated Voltage50A