F0805B1R50FSTR
Home > All Products > Circuit Protection > Fuses
F0805B1R50FSTR
F0805B1R50FSTR
Part Number
F0805B1R50FSTR
Description
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 63VDC 0805
Data sheet
F0805B1R50FSTR.pdf
Delivery Services
F0805B1R50FSTR
Comments
    F0805B1R50FSTR Specifications
    SeriesAccu-Guard® II
    RoHSRoHS
    Color-
    Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
    Part StatusActive
    Melting I²t0.01
    Mounting TypeSurface Mount
    Response TimeFast Blow
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Approval AgencycUL, UL
    Size / Dimension0.083" L x 0.050" W x 0.035" H (2.10mm x 1.27mm x 0.90mm)
    Voltage Rating - AC-
    Voltage Rating - DC63 V
    Current Rating (Amps)1.5 A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Breaking Capacity @ Rated Voltage50A