F1206A0R20FWTR
Home > All Products > Circuit Protection > Fuses
F1206A0R20FWTR
F1206A0R20FWTR
Part Number
F1206A0R20FWTR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
FUSE BOARD MNT 200MA 32VDC 1206
Data sheet
F1206A0R20FWTR.pdf
Category
Fuses
Delivery Services
F1206A0R20FWTR
Comments
    F1206A0R20FWTR Specifications
    SeriesAccu-Guard®
    RoHSRoHS
    Color-
    Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
    Part StatusActive
    Melting I²t2E-05
    Mounting TypeSurface Mount
    Response TimeFast Blow
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Approval AgencycUL, UL
    Size / Dimension0.122" L x 0.063" W x 0.047" H (3.10mm x 1.60mm x 1.20mm)
    Voltage Rating - AC-
    Voltage Rating - DC32 V
    Current Rating (Amps)200 mA
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Breaking Capacity @ Rated Voltage50A