F1206A0R37FWTR
Home > All Products > Circuit Protection > Fuses
F1206A0R37FWTR
F1206A0R37FWTR
Part Number
F1206A0R37FWTR
Description
FUSE BOARD MNT 375MA 32VDC 1206
Data sheet
F1206A0R37FWTR.pdf
Delivery Services
F1206A0R37FWTR
Comments
    F1206A0R37FWTR Specifications
    Part StatusActive
    Melting I²t6E-05
    Approval AgencycUL, UL
    Size / Dimension0.122" L x 0.063" W x 0.047" H (3.10mm x 1.60mm x 1.20mm)
    Voltage Rating - AC-
    Voltage Rating - DC32 V
    Current Rating (Amps)375 mA
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Breaking Capacity @ Rated Voltage50A