F1206A2R00FSTR
Home > All Products > Circuit Protection > Fuses
F1206A2R00FSTR
F1206A2R00FSTR
Part Number
F1206A2R00FSTR
Description
FUSE BOARD MOUNT 2A 32VDC 1206
Data sheet
F1206A2R00FSTR.pdf
Delivery Services
F1206A2R00FSTR
Comments
    F1206A2R00FSTR Specifications
    Part StatusObsolete
    Melting I²t0.04
    Approval AgencycUL, UL
    Size / Dimension0.122" L x 0.063" W x 0.047" H (3.10mm x 1.60mm x 1.20mm)
    Voltage Rating - AC-
    Voltage Rating - DC32 V
    Current Rating (Amps)2 A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Breaking Capacity @ Rated Voltage50A