F1206B0R25FWTR
Home > All Products > Circuit Protection > Fuses
F1206B0R25FWTR
F1206B0R25FWTR
Part Number
F1206B0R25FWTR
Description
FUSE BOARD MNT 250MA 63VDC 1206
Data sheet
F1206B0R25FWTR.pdf
Delivery Services
F1206B0R25FWTR
Comments
    F1206B0R25FWTR Specifications
    Part StatusActive
    Melting I²t3E-05
    Approval AgencycUL, UL
    Size / Dimension0.122" L x 0.063" W x 0.047" H (3.10mm x 1.60mm x 1.20mm)
    Voltage Rating - AC-
    Voltage Rating - DC63 V
    Current Rating (Amps)250 mA
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Breaking Capacity @ Rated Voltage50A