F1206B1R50FSTR
Home > All Products > Circuit Protection > Fuses
F1206B1R50FSTR
F1206B1R50FSTR
Part Number
F1206B1R50FSTR
Description
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 63VDC 1206
Data sheet
F1206B1R50FSTR.pdf
Delivery Services
F1206B1R50FSTR
Comments
    F1206B1R50FSTR Specifications
    Part StatusActive
    Melting I²t0.01
    Approval AgencycUL, UL
    Size / Dimension0.122" L x 0.063" W x 0.047" H (3.10mm x 1.60mm x 1.20mm)
    Voltage Rating - AC-
    Voltage Rating - DC63 V
    Current Rating (Amps)1.5 A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Breaking Capacity @ Rated Voltage50A