CXA1816-0000-000N0UM450F.pdf
| Series | XLamp® CXA1816 |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Chip On Board (COB) |
| Color | White, Cool |
| Height | 1.70mm |
| CCT (K) | 5000K 4-Step MacAdam Ellipse |
| Features | - |
| Lens Type | Flat |
| Wavelength | - |
| Part Status | Active |
| Configuration | Square |
| Current - Max | 900mA |
| Viewing Angle | 115° |
| Current - Test | 450mA |
| Size / Dimension | 17.85mm L x 17.85mm W |
| Temperature - Test | 85°C |
| CRI (Color Rendering Index) | 90 |
| Light Emitting Surface (LES) | 12.00mm Dia |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 92 lm/W |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 37V |