LZC-00CW0R-C056
Home > All Products > Optoelectronics > LED Lighting - White
LZC-00CW0R-C056
LZC-00CW0R-C056
Part Number
LZC-00CW0R-C056
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors Inc.
Description
LED COOL WHITE 5600K 70CRI 24SMD
Data sheet
LZC-00CW0R-C056.pdf
Category
LED Lighting - White
Delivery Services
LZC-00CW0R-C056
Comments
    LZC-00CW0R-C056 Specifications
    SeriesLZC
    RoHSRoHS
    ColorWhite, Cool
    CCT (K)5600K
    Part StatusObsolete
    Current - Max1.2A
    Mounting TypeSurface Mount
    Viewing Angle110°
    Current - Test700mA
    Package / Case24-SMD, No Lead Exposed Pad
    Size / Dimension0.354" L x 0.354" W (9.00mm x 9.00mm)
    Height - Seated (Max)0.220" (5.60mm)
    Supplier Device PackageSMD
    CRI (Color Rendering Index)70 (Typ)
    Flux @ 25°C, Current - Test2350lm (Typ)
    Flux @ 85°C, Current - Test-
    Lumens/Watt @ Current - Test89 lm/W
    Voltage - Forward (Vf) (Typ)37.8V