MHBBWT-0000-000F0HD240H.pdf
| Series | XLamp® MHB-B |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Color | White, Neutral |
| CCT (K) | 4000K 2-Step MacAdam Ellipse |
| Part Status | Active |
| Current - Max | 350mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Viewing Angle | 115° |
| Current - Test | 240mA |
| Package / Case | 2020 (5050 Metric) |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.063" (1.61mm) |
| Supplier Device Package | - |
| CRI (Color Rendering Index) | 80 |
| Flux @ 25°C, Current - Test | - |
| Flux @ 85°C, Current - Test | 530lm (510lm ~ 550lm) |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 126 lm/W |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 17.5V |