XHP70B-00-0000-0D0BN435E
Home > All Products > Optoelectronics > LED Lighting - White
XHP70B-00-0000-0D0BN435E
XHP70B-00-0000-0D0BN435E
Part Number
XHP70B-00-0000-0D0BN435E
Manufacturer
CreeLED, Inc.
Description
LED XHP70.2 WARM WHITE 3500K SMD
Data sheet
XHP70B-00-0000-0D0BN435E.pdf
Category
LED Lighting - White
Delivery Services
XHP70B-00-0000-0D0BN435E
Comments
    XHP70B-00-0000-0D0BN435E Specifications
    SeriesXLamp® XHP70.2
    RoHSRoHS
    ColorWhite, Warm
    CCT (K)3500K 5-Step MacAdam Ellipse
    Part StatusActive
    Current - Max4.8A, 2.4A
    Mounting TypeSurface Mount
    Viewing Angle125°
    Current - Test2.1A, 1.05A
    Package / Case2828 (7070 Metric)
    Size / Dimension0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
    Height - Seated (Max)0.171" (4.35mm)
    Supplier Device Package2-SMD
    CRI (Color Rendering Index)70
    Flux @ 25°C, Current - Test-
    Flux @ 85°C, Current - Test1770lm (1710lm ~ 1830lm)
    Lumens/Watt @ Current - Test151 lm/W
    Voltage - Forward (Vf) (Typ)6V, 12V