74F2240QC.pdf
| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | 74F |
| RoHS | RoHS |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 28-PLCC (11.51x11.51) |
| Current - Output High, Low | 15mA, 12mA |