74F645PC
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
74F645PC
74F645PC
Part Number
74F645PC
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
BUS TRANSCEIVER
Data sheet
74F645PC.pdf
Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Delivery Services
74F645PC
Comments
    74F645PC Specifications
    PackageBulk
    Series74F
    RoHSRoHS
    Input Type-
    Logic TypeTransceiver, Non-Inverting
    Output Type3-State
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
    Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
    Number of Elements1
    Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
    Supplier Device Package20-PDIP
    Current - Output High, Low15mA, 64mA