SN74ACT240DW
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
SN74ACT240DW
SN74ACT240DW
Part Number
SN74ACT240DW
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC BUFFER INVERT 5.5V 20SOIC
Data sheet
SN74ACT240DW.pdf
Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Delivery Services
SN74ACT240DW
Comments
    SN74ACT240DW Specifications
    PackageBulk,Tube
    Series74ACT
    RoHSRoHS
    Input Type-
    Logic TypeBuffer, Inverting
    Output Type3-State
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
    Number of Elements2
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Supplier Device Package20-SOIC
    Current - Output High, Low24mA, 24mA