SN74LVCH16541ADL.pdf
| Package | Bulk,Tube |
|---|---|
| Series | 74LVCH |
| RoHS | RoHS |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-SSOP |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |