CY62128BNLL-55SXI
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Memory
CY62128BNLL-55SXI
CY62128BNLL-55SXI
Part Number
CY62128BNLL-55SXI
Manufacturer
Cypress Semiconductor Corp
Description
IC SRAM 1MBIT PARALLEL 32SOIC
Data sheet
CY62128BNLL-55SXI.pdf
Category
Memory
Delivery Services
CY62128BNLL-55SXI
Comments
    CY62128BNLL-55SXI Specifications
    PackageTube
    SeriesMoBL®
    RoHSRoHS
    TechnologySRAM - Asynchronous
    Access Time55 ns
    Memory Size1Mb (128K x 8)
    Memory TypeVolatile
    Part StatusObsolete
    Memory FormatSRAM
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case32-SOIC (0.445", 11.30mm Width)
    Clock Frequency-
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)