CY62148ELL-55SXAT
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Memory
CY62148ELL-55SXAT
CY62148ELL-55SXAT
Part Number
CY62148ELL-55SXAT
Manufacturer
Cypress Semiconductor Corp
Description
IC SRAM 4MBIT PARALLEL 32SOIC
Data sheet
CY62148ELL-55SXAT.pdf
Category
Memory
Delivery Services
CY62148ELL-55SXAT
Comments
    CY62148ELL-55SXAT Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesMoBL®
    RoHSRoHS
    TechnologySRAM - Asynchronous
    Access Time55 ns
    Memory Size4Mb (512K x 8)
    Memory TypeVolatile
    Part StatusObsolete
    Memory FormatSRAM
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case32-SOIC (0.445", 11.30mm Width)
    Clock Frequency-
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)