CY62177ESL-55ZXIT
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Memory
CY62177ESL-55ZXIT
CY62177ESL-55ZXIT
Part Number
CY62177ESL-55ZXIT
Manufacturer
Cypress Semiconductor Corp
Description
IC SRAM 32MBIT PARALLEL 48TSOP I
Data sheet
CY62177ESL-55ZXIT.pdf
Category
Memory
Delivery Services
CY62177ESL-55ZXIT
Comments
    CY62177ESL-55ZXIT Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesMoBL®
    RoHSRoHS
    TechnologySRAM - Asynchronous
    Access Time55 ns
    Memory Size32Mb (4M x 8, 2M x 16)
    Memory TypeVolatile
    Part StatusObsolete
    Memory FormatSRAM
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case48-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
    Clock Frequency-
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply2.2V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)