CY62256EV18LL-70SNXIT
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Memory
CY62256EV18LL-70SNXIT
CY62256EV18LL-70SNXIT
Part Number
CY62256EV18LL-70SNXIT
Manufacturer
Cypress Semiconductor Corp
Description
IC SRAM 256KBIT PARALLEL 28SOIC
Data sheet
CY62256EV18LL-70SNXIT.pdf
Category
Memory
Delivery Services
CY62256EV18LL-70SNXIT
Comments
    CY62256EV18LL-70SNXIT Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesMoBL®
    RoHSRoHS
    TechnologySRAM - Asynchronous
    Access Time70 ns
    Memory Size256Kb (32K x 8)
    Memory TypeVolatile
    Part StatusObsolete
    Memory FormatSRAM
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Clock Frequency-
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply1.65V ~ 2.25V
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)