CY62256LL-55SNXIT
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Memory
CY62256LL-55SNXIT
CY62256LL-55SNXIT
Part Number
CY62256LL-55SNXIT
Description
IC SRAM 256KBIT PARALLEL 28SOIC
Data sheet
CY62256LL-55SNXIT.pdf
Delivery Services
CY62256LL-55SNXIT
Comments
    CY62256LL-55SNXIT Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    TechnologySRAM - Asynchronous
    Access Time55 ns
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Clock Frequency-
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)