CY62256NLL-55SNXET
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Memory
CY62256NLL-55SNXET
CY62256NLL-55SNXET
Part Number
CY62256NLL-55SNXET
Description
IC SRAM 256KBIT PARALLEL 28SOIC
Data sheet
CY62256NLL-55SNXET.pdf
Delivery Services
CY62256NLL-55SNXET
Comments
    CY62256NLL-55SNXET Specifications
    Access Time55 ns
    Memory Size256Kb (32K x 8)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Clock Frequency-
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)