CY6264-55SNXC
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Memory
CY6264-55SNXC
CY6264-55SNXC
Part Number
CY6264-55SNXC
Manufacturer
Cypress Semiconductor Corp
Description
IC SRAM 64KBIT PARALLEL 28SOIC
Data sheet
CY6264-55SNXC.pdf
Category
Memory
Delivery Services
CY6264-55SNXC
Comments
    CY6264-55SNXC Specifications
    PackageTube
    SeriesMoBL®
    RoHSRoHS
    TechnologySRAM - Asynchronous
    Access Time55 ns
    Memory Size64Kb (8K x 8)
    Memory TypeVolatile
    Part StatusObsolete
    Memory FormatSRAM
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Clock Frequency-
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
    Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)