CY7C024-55AC
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Memory
CY7C024-55AC
CY7C024-55AC
Part Number
CY7C024-55AC
Manufacturer
Cypress Semiconductor Corp
Description
IC SRAM 64KBIT PARALLEL 100TQFP
Data sheet
CY7C024-55AC.pdf
Category
Memory
Delivery Services
CY7C024-55AC
Comments
    CY7C024-55AC Specifications
    PackageTray,Bag
    Series
    RoHSRoHS
    TechnologySRAM - Dual Port, Asynchronous
    Access Time55 ns
    Memory Size64Kb (4K x 16)
    Memory TypeVolatile
    Part StatusObsolete
    Memory FormatSRAM
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case100-LQFP
    Clock Frequency-
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
    Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)