CY7C024-55JXCT
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Memory
CY7C024-55JXCT
CY7C024-55JXCT
Part Number
CY7C024-55JXCT
Description
IC SRAM 64KBIT PARALLEL 84PLCC
Data sheet
CY7C024-55JXCT.pdf
Delivery Services
CY7C024-55JXCT
Comments
    CY7C024-55JXCT Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Access Time55 ns
    Memory Size64Kb (4K x 16)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case84-LCC (J-Lead)
    Clock Frequency-
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
    Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)