CY7C12701KV18-400BZXC
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Memory
CY7C12701KV18-400BZXC
CY7C12701KV18-400BZXC
Part Number
CY7C12701KV18-400BZXC
Manufacturer
Cypress Semiconductor Corp
Description
IC SRAM 36MBIT PARALLEL 165FBGA
Data sheet
CY7C12701KV18-400BZXC.pdf
Category
Memory
Delivery Services
CY7C12701KV18-400BZXC
Comments
    CY7C12701KV18-400BZXC Specifications
    PackageTray
    Series
    RoHSRoHS
    TechnologySRAM - Synchronous, DDR II
    Access Time-
    Memory Size36Mb (1M x 36)
    Memory TypeVolatile
    Part StatusObsolete
    Memory FormatSRAM
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case165-LBGA
    Clock Frequency400 MHz
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply1.7V ~ 1.9V
    Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)