CY7C131-55NXCT
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Memory
CY7C131-55NXCT
CY7C131-55NXCT
Part Number
CY7C131-55NXCT
Description
IC SRAM 8KBIT PARALLEL 52PQFP
Data sheet
CY7C131-55NXCT.pdf
Delivery Services
CY7C131-55NXCT
Comments
    CY7C131-55NXCT Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    TechnologySRAM - Dual Port, Asynchronous
    Access Time55 ns
    Memory Size8Kb (1K x 8)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case52-BQFP
    Clock Frequency-
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
    Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)