CY7C136-55JI
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Memory
CY7C136-55JI
CY7C136-55JI
Part Number
CY7C136-55JI
Description
IC SRAM 16KBIT PARALLEL 52PLCC
Data sheet
CY7C136-55JI.pdf
Delivery Services
CY7C136-55JI
Comments
    CY7C136-55JI Specifications
    PackageTray
    Series
    RoHSRoHS
    TechnologySRAM - Dual Port, Asynchronous
    Access Time55 ns
    Memory Size16Kb (2K x 8)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case52-LCC (J-Lead)
    Clock Frequency-
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)