CY7C136-55JXI
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Memory
CY7C136-55JXI
CY7C136-55JXI
Part Number
CY7C136-55JXI
Manufacturer
Cypress Semiconductor Corp
Description
IC SRAM 16KBIT PARALLEL 52PLCC
Data sheet
CY7C136-55JXI.pdf
Category
Memory
Delivery Services
CY7C136-55JXI
Comments
    CY7C136-55JXI Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    TechnologySRAM - Dual Port, Asynchronous
    Access Time55 ns
    Memory Size16Kb (2K x 8)
    Memory TypeVolatile
    Part StatusObsolete
    Memory FormatSRAM
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case52-LCC (J-Lead)
    Clock Frequency-
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)