CY7C136-55NXC
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Memory
CY7C136-55NXC
CY7C136-55NXC
Part Number
CY7C136-55NXC
Description
IC SRAM 16KBIT PARALLEL 52PQFP
Data sheet
CY7C136-55NXC.pdf
Delivery Services
CY7C136-55NXC
Comments
    CY7C136-55NXC Specifications
    PackageTray
    Series
    RoHSRoHS
    TechnologySRAM - Dual Port, Asynchronous
    Access Time55 ns
    Memory Size16Kb (2K x 8)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case52-BQFP
    Clock Frequency-
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
    Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)