CY7C1360B-166BGC
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Memory
CY7C1360B-166BGC
CY7C1360B-166BGC
Part Number
CY7C1360B-166BGC
Description
IC SRAM 9MBIT PARALLEL 119PBGA
Data sheet
CY7C1360B-166BGC.pdf
Delivery Services
CY7C1360B-166BGC
Comments
    CY7C1360B-166BGC Specifications
    PackageTray
    Series
    RoHSRoHS
    TechnologySRAM - Synchronous, SDR
    Access Time3.5 ns
    Memory Size9Mb (256K x 36)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case119-BGA
    Clock Frequency166 MHz
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply3.135V ~ 3.6V
    Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)