CY7C1361S-100AXC
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Memory
CY7C1361S-100AXC
CY7C1361S-100AXC
Part Number
CY7C1361S-100AXC
Description
IC SRAM 9MBIT PARALLEL 100TQFP
Data sheet
CY7C1361S-100AXC.pdf
Delivery Services
CY7C1361S-100AXC
Comments
    CY7C1361S-100AXC Specifications
    PackageTray
    Series
    RoHSRoHS
    TechnologySRAM - Synchronous, SDR
    Access Time8.5 ns
    Memory Size9Mb (256K x 36)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case100-LQFP
    Clock Frequency100 MHz
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply3.135V ~ 3.6V
    Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)