CY7C1362B-166AJC
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Memory
CY7C1362B-166AJC
CY7C1362B-166AJC
Part Number
CY7C1362B-166AJC
Description
IC SRAM 9MBIT PARALLEL 100TQFP
Data sheet
CY7C1362B-166AJC.pdf
Delivery Services
CY7C1362B-166AJC
Comments
    CY7C1362B-166AJC Specifications
    PackageTray
    Series
    RoHSRoHS
    TechnologySRAM - Synchronous, SDR
    Access Time3.5 ns
    Memory Size9Mb (512K x 18)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case100-LQFP
    Clock Frequency166 MHz
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply3.135V ~ 3.6V
    Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)