CY7C1362C-200AXCT
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Memory
CY7C1362C-200AXCT
CY7C1362C-200AXCT
Part Number
CY7C1362C-200AXCT
Description
IC SRAM 9MBIT PARALLEL 100TQFP
Data sheet
CY7C1362C-200AXCT.pdf
Delivery Services
CY7C1362C-200AXCT
Comments
    CY7C1362C-200AXCT Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    TechnologySRAM - Synchronous, SDR
    Access Time3 ns
    Memory Size9Mb (512K x 18)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case100-LQFP
    Clock Frequency200 MHz
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply3.135V ~ 3.6V
    Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)