CY7C1363S-133AXC
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Memory
CY7C1363S-133AXC
CY7C1363S-133AXC
Part Number
CY7C1363S-133AXC
Manufacturer
Cypress Semiconductor Corp
Description
IC SRAM 9MBIT PARALLEL 100TQFP
Data sheet
CY7C1363S-133AXC.pdf
Category
Memory
Delivery Services
CY7C1363S-133AXC
Comments
    CY7C1363S-133AXC Specifications
    PackageTray,Bag
    Series
    RoHSRoHS
    TechnologySRAM - Synchronous, SDR
    Access Time6.5 ns
    Memory Size9Mb (512K x 18)
    Memory TypeVolatile
    Part StatusObsolete
    Memory FormatSRAM
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case100-LQFP
    Clock Frequency133 MHz
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply3.135V ~ 3.6V
    Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)