CY7C1440AV33-167AXC
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Memory
CY7C1440AV33-167AXC
CY7C1440AV33-167AXC
Part Number
CY7C1440AV33-167AXC
Description
IC SRAM 36MBIT PARALLEL 100TQFP
Data sheet
CY7C1440AV33-167AXC.pdf
Delivery Services
CY7C1440AV33-167AXC
Comments
    CY7C1440AV33-167AXC Specifications
    PackageTray
    Series
    RoHSRoHS
    TechnologySRAM - Synchronous, SDR
    Access Time3.4 ns
    Memory Size36Mb (1M x 36)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case100-LQFP
    Clock Frequency167 MHz
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply3.135V ~ 3.6V
    Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)