CY7C1440AV33-167BZCT
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Memory
CY7C1440AV33-167BZCT
CY7C1440AV33-167BZCT
Part Number
CY7C1440AV33-167BZCT
Description
IC SRAM 36MBIT PARALLEL 165FBGA
Data sheet
CY7C1440AV33-167BZCT.pdf
Delivery Services
CY7C1440AV33-167BZCT
Comments
    CY7C1440AV33-167BZCT Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    TechnologySRAM - Synchronous, SDR
    Access Time3.4 ns
    Memory Size36Mb (1M x 36)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case165-LBGA
    Clock Frequency167 MHz
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply3.135V ~ 3.6V
    Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)