CY7C1440AV33-250AXI
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Memory
CY7C1440AV33-250AXI
CY7C1440AV33-250AXI
Part Number
CY7C1440AV33-250AXI
Description
IC SRAM 36MBIT PARALLEL 100TQFP
Data sheet
CY7C1440AV33-250AXI.pdf
Delivery Services
CY7C1440AV33-250AXI
Comments
    CY7C1440AV33-250AXI Specifications
    PackageTray
    Series
    RoHSRoHS
    TechnologySRAM - Synchronous, SDR
    Access Time2.6 ns
    Memory Size36Mb (1M x 36)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case100-LQFP
    Clock Frequency250 MHz
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply3.135V ~ 3.6V
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)