CY7C1440AV33-250BZXI
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Memory
CY7C1440AV33-250BZXI
CY7C1440AV33-250BZXI
Part Number
CY7C1440AV33-250BZXI
Description
IC SRAM 36MBIT PARALLEL 165FBGA
Data sheet
CY7C1440AV33-250BZXI.pdf
Delivery Services
CY7C1440AV33-250BZXI
Comments
    CY7C1440AV33-250BZXI Specifications
    PackageTray
    Series
    RoHSRoHS
    TechnologySRAM - Synchronous, SDR
    Access Time2.6 ns
    Memory Size36Mb (1M x 36)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case165-LBGA
    Clock Frequency250 MHz
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply3.135V ~ 3.6V
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)