CY7C144E-55JXCT
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Memory
CY7C144E-55JXCT
CY7C144E-55JXCT
Part Number
CY7C144E-55JXCT
Description
IC SRAM 64KBIT PARALLEL 68PLCC
Data sheet
CY7C144E-55JXCT.pdf
Delivery Services
CY7C144E-55JXCT
Comments
    CY7C144E-55JXCT Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    TechnologySRAM - Dual Port, Asynchronous
    Access Time55 ns
    Memory Size64Kb (8K x 8)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case68-LCC (J-Lead)
    Clock Frequency-
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
    Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)