CY7C146-55JXC
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Memory
CY7C146-55JXC
CY7C146-55JXC
Part Number
CY7C146-55JXC
Description
IC SRAM 16KBIT PARALLEL 52PLCC
Data sheet
CY7C146-55JXC.pdf
Delivery Services
CY7C146-55JXC
Comments
    CY7C146-55JXC Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    TechnologySRAM - Dual Port, Asynchronous
    Access Time55 ns
    Memory Size16Kb (2K x 8)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case52-LCC (J-Lead)
    Clock Frequency-
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
    Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)