CY7C1460KV25-200BZI
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Memory
CY7C1460KV25-200BZI
CY7C1460KV25-200BZI
Part Number
CY7C1460KV25-200BZI
Manufacturer
WEC
Description
IC SRAM 36MBIT PARALLEL 165FBGA
Data sheet
CY7C1460KV25-200BZI.pdf
Delivery Services
CY7C1460KV25-200BZI
Comments
    CY7C1460KV25-200BZI Specifications
    PackageBulk,Tray
    SeriesNoBL™
    RoHSRoHS
    TechnologySRAM - Synchronous, SDR
    Access Time3.2 ns
    Memory Size36Mb (1M x 36)
    Memory TypeVolatile
    Part StatusActive
    Memory FormatSRAM
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case165-LBGA
    Clock Frequency200 MHz
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply2.375V ~ 2.625V
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)