CY7C1474BV25-200BGXI
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Memory
CY7C1474BV25-200BGXI
CY7C1474BV25-200BGXI
Part Number
CY7C1474BV25-200BGXI
Manufacturer
Cypress Semiconductor Corp
Description
IC SRAM 72MBIT PARALLEL 209FBGA
Data sheet
CY7C1474BV25-200BGXI.pdf
Category
Memory
Delivery Services
CY7C1474BV25-200BGXI
Comments
    CY7C1474BV25-200BGXI Specifications
    PackageTray
    SeriesNoBL™
    RoHSRoHS
    TechnologySRAM - Synchronous, SDR
    Access Time3 ns
    Memory Size72Mb (1M x 72)
    Memory TypeVolatile
    Part StatusObsolete
    Memory FormatSRAM
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case209-BGA
    Clock Frequency200 MHz
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply2.375V ~ 2.625V
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)