CY7C1911KV18-250BZCT
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Memory
CY7C1911KV18-250BZCT
CY7C1911KV18-250BZCT
Part Number
CY7C1911KV18-250BZCT
Description
IC SRAM 18MBIT PARALLEL 165FBGA
Data sheet
CY7C1911KV18-250BZCT.pdf
Delivery Services
CY7C1911KV18-250BZCT
Comments
    CY7C1911KV18-250BZCT Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    TechnologySRAM - Synchronous, QDR II
    Access Time-
    Memory Size18Mb (2M x 9)
    Package / Case165-LBGA
    Clock Frequency250 MHz
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply1.7V ~ 1.9V
    Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)