CYD09S36V18-200BBXC
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > Memory
CYD09S36V18-200BBXC
CYD09S36V18-200BBXC
Part Number
CYD09S36V18-200BBXC
Manufacturer
Cypress Semiconductor Corp
Description
IC SRAM 9MBIT PARALLEL 256FBGA
Data sheet
CYD09S36V18-200BBXC.pdf
Category
Memory
Delivery Services
CYD09S36V18-200BBXC
Comments
    CYD09S36V18-200BBXC Specifications
    PackageTray
    Series
    RoHSRoHS
    TechnologySRAM - Dual Port, Synchronous
    Access Time3.3 ns
    Memory Size9Mb (256K x 36)
    Memory TypeVolatile
    Part StatusObsolete
    Memory FormatSRAM
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case256-LBGA
    Clock Frequency200 MHz
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply1.42V ~ 1.58V, 1.7V ~ 1.9V
    Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)