CYD36S72V18-167BGXC.pdf
| Access Time | 4 ns |
| Memory Size | 36Mb (512K x 72) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 484-FBGA |
| Clock Frequency | 167 MHz |
| Memory Interface | Parallel |
| Voltage - Supply | 1.42V ~ 1.58V, 1.7V ~ 1.9V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |